Yabancı Plakalı Araç Kazaları ve Tazminat Hakları

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Yeşil Kart Sigortası, Yeşil Kart (Green Card) Sistemine dahil ülkelerde yapılan seyahatler sırasında neden olunan kazalar sonucunda zarar görenlerin korunmasını sağlayan uluslararası motorlu taşıt sigortasıdır. Yeşil kart sistemi 01.01.1953’te yürürlüğe girmiştir.

Yeşil Kart Sigortasının Amacı Nedir?

Yeşil Kart Sigortasının amacı, ülkeler arasında seyahat eden motorlu taşıt kullanıcılarına yardım etmek ve seyahat edilen ülkelerde neden olunan kazalarda zarar görenlerini koruma altına almaktır.

Yeşil Kart sigortasına sahip bir araç sahibi, başka bir ülkenin sınırında yeni bir zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorunda değildir. Bu sistem sınır kapılarında sigorta poliçesi için uzun kuyruklar oluşmasını engellediği gibi, yabancı araçların karıştığı kazalar sebebiyle zarara uğrayanların haklarını korumaya almaktadır.
Yeşil Kart Sistemi ülkemizde Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu (TMTB) eliyle yürütülmektedir.

Yeşil Kart Sistemine Üye Ülkeler

AVUSTURYA, ANDORRA, BULGARİSTAN, BEYAZ RUSYA, İSVİÇRE, KIBRIS, ÇEK CUMHURİYETİ, ALMANYA, DANİMARKA, ESTONYA, FRANSA, FİNLANDİYA, İNGİLTERE VE K.İRLANDA, YUNANİSTAN, MACARİSTAN, HIRVATİSTAN, İTALYA, İSRAİL, İRAN, İRLANDA, İZLANDA, LÜKSEMBURG, LETONYA, LİTVANYA, MALTA, FAS, MOLDOVA, MAKEDONYA ,KARADAĞ, NORVEÇ, HOLLANDA ,PORTEKİZ, POLONYA, ROMANYA, RUSYA, İSVEÇ, SIRBİSTAN, SLOVAKYA, SLOVENYA, TUNUS, TÜRKİYE ve UKRAYNA’dır.

Yabancı Plakalı Araç Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır?

Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu, Yeşil Kart Sistemine üye ülkelerin plakalarını taşıyan yabancı araçların Türkiye’de karıştıkları trafik kazalarından ötürü oluşan zararları gidermekle yükümlüdür. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için yabancı plakalı aracın geçerli Yeşil Kart Sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Kazada yabancı aracın hiçbir kusuru yoksa TMTB’nun tazminat sorumluluğu olmayacaktır. Zira TMTB, yabancı aracın neden olduğu zararları karşılama noktasında sorumluluk üstlenmiş bir bürodur.

Tazminatı almak için öncelikle hasar dosyasının açılması sağlanmalıdır. Hasar dosyası açılınca TMTB trafik kazasını yabancı plakalı aracın yurtdışındaki sigorta şirketine bildirecek ve poliçe onayını alacaktır.

Yabancı Plakalı Araçların Maddi Hasarlı Trafik Kazaları için İstenen Belgeler:

1) Polis raporu veya trafik kazası tespit tutanağının aslı,
2) Yeşil Kart fotokopisi,
3) Sürücü belgesi veya ruhsat fotokopisi,
4) Tamirat faturası aslı veya eksper raporu,
5) Hasarlı kısım, bölüm veya parçaların fotoğrafı,

Yabancı Plakalı Araçların Yaralamalı Trafik Kazaları için İstenen Belgeler:

1) Savcılık hazırlık dosyası veya ceza mahkemesi dosyasında yer alan iddianame ve yaralanma ile ilgili adli tıp raporu.
2) Tam teşekküllü hastaneden alınacak sürekli sakatlık oranına ilişkin kesin hastane raporu.
3) Tıbbi tedaviye ilişkin masraf tutarları.

Yabancı Plakalı Araçların Ölümlü Trafik Kazaları için İstenen Belgeler;

1) Ölü muayene ve otopsi raporu.
2) İddianame veya ceza mahkemesi kararı.
3) Veraset ilamı.
4) Defin ruhsatı.
5) Vefat edenin gelir durumunu gösterir iş kazanç belgesi.
6) Vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Yurtdışından poliçe onayı geldikten sonra, gerekli görülen evrakların tercümesi sigorta şirketine iletilir. Yurtdışı sigorta şirketi ile sağlanan mutabakattan sonra zarar görenlere gereken tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Yabancı plakalı araçların sebep olduğu trafik kazaları nedeniyle zarara uğramış iseniz, hak kaybı yaşamamak için uzman sigorta hukuku avukatlarından destek almanızı tavsiye ederiz.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *